Menu

 
 
A+ A A-

Jeziorak najdłuższe Jezioro w Polsce Wyróżniony

Jeziorak- perła naszego regionu, piękne rynnowe jezioro, które gwarantuje relaks i wypoczynek w otoczeniu przyrody oraz idealne warunki do żeglugi .

To jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, z czego największa to Wielka Żuława - największa wyspaśródlądowa w Polsce. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim.

                                                                         

 Zachodni brzeg jeziora jest zalesiony (Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego) natomiast po wschodniej stronie przeważają łąki.

Iława leży na południowym krańcu Jezioraka. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe. W części środkowej Jeziorak rozszerza się, tu na trasie leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód  zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim.

Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych- Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie.

Jezioro Jeziorak jest bogate w różno-rodne gatunki ryb takie, jak: lin, sum, sandacz, tołpyga, szczupak, węgorz, karaś, leszcz, płoć, karp. Jeziorak jest miejscem życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki, błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika, rybołowa, na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu łabędzie, mewy, kokoszki, żurawie. 

                                                             

Położenie Jezioraka  a także jego charakterystyczna linia brzegowa powoduje iż jest to idealne jezioro dla  imprez na wodzie z każdego brzegu mamy idealny widok na aktywność na wodzie !

Nasz Port Pod Omegą w Iławie leży na płudniowym brzegu Jezioraka nad piękną zatoką w otoczeniu lasu. Pięne zachody słońca, malownicze położone wszytsko to dla naszych gości :-)

 

 

 

 

Ostatnio zmienianywtorek, 02 luty 2016 14:55
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Polish Croatian Czech Danish Dutch English French German Hungarian Italian Latvian Lithuanian Russian Slovak Slovenian Spanish Ukrainian